TAK POWSTAWAŁ OŚRODEK

 • 18-03-2014
 • , Autor: Użytkownik Administracyjny

Pięciobój nowoczesny rozwinął się na Ziemi Lubuskiej z inicjatywy znanego trenera - Zbigniewa Majewskiego. Jednym z pomysłów Szeryfa, jak się do dziś go nazywa, było wybudowanie miasteczka sportowego, obiektu dla potrzeb pięcioboju nowoczesnego, jak i rekreacji dzieci, młodzieży i dorosłych.
Budowa nowego Ośrodka rozpoczęła się od wydzierżawienia od Dyrekcji Lasów Państwowych 4ha terenu w Drzonkowie. Decyzją z dnia 10.09.1975 r. zatwierdzono realizację Planu Zagospodarowania Terenu. Już po sześciu tygodniach gotowe były: stajnia z 12 boksami wypełniona końmi, pochodzącymi z akcji "konia rzędem dla Drzonkowa", paszarnia, pokój dla masztalerzy, stylowa kawiarenka z kominkiem.

W dniach 17-22.09.1976 r. odbyły się w Drzonkowie I Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym. Zawody te były pierwszą w województwie zielonogórskim imprezą sportową tak wysokiej rangi. Jeszcze przed mistrzostwami powstał hipodrom z trybuną i wieżyczką sędziowską. Przekazano zawodnikom treningową salę szermierczą, strzelnicę i siłownię. Ponadto zakończono budowę Pensjonatu z 57 miejscami noclegowymi, restauracją, barem i salą konferencyjną. Jeden z pracowników budowy tak się wypowiadał: "Pracujemy tu społecznie. W niedalekiej przyszłości z ośrodka będziemy wszyscy korzystali. Na budowie panowała tak wspaniała atmosfera, że nie możemy zawieść. Wszystko będzie gotowe w przewidzianym terminie".
 
Krajowa prasa pozytywnie oceniła organizację zawodów, uznano je za wzorowe: ,,Były to Mistrzostwa udane pod każdym względem. Nowoczesny i funkcjonalny Ośrodek LKS "Lumel" w Drzonkowie zyskał światową renomę".Dzień 1.01.1977r. stał się jedną z ważniejszych dat, wpisanych w kalendarium Ośrodka. Tego dnia doszło do formalnego powołania Ośrodka Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa Lubuskiego Klubu Sportowego ,,Lumel".
W trakcie II etapu budowy, Ośrodek zyskał halę gier, a przy niej pokoje na 20 miejsc, kolejny hipodrom, stajnię z ujeżdżalnią, halę ujeżdżeniową. Wybudowano korty tenisowe wraz z zapleczem, zespół basenów odkrytych - 50-metrowy, połączony z 25-metrową pływalnią. Bazę noclegową powiększono o 7 domków, przez co zyskano 70 miejsc noclegowych.

Ukoronowaniem prac była ocena organizacji Mistrzostw Świata w Pięcioboju Nowoczesnym w 1981r. Wille Guta, sekretarz generalny Międzynarodowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego i Dwuboju Zimowego, tak wyraził swoją opinię o stanie technicznym obiektów: "Do żadnego z nich nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń. Jeśli w ubiegłym roku można było jeszcze dyskutować czy Ośrodek w Drzonkowie jest najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny na świecie, to obecnie sprawa jest oczywista. To prawdziwa perła pięciobojowa i mogę mówić jedynie w superlatywach. Kompleks pływalni budzi wręcz zdumienie. To coś fantastycznego!".
 
W prasie można było przeczytać: ,,Sportowy ideał zwie się Drzonków - nie mający odpowiednika w kraju - jeden z najpiękniejszych Ośrodków Pięciobojowych w Europie", ,,Sielska atmosfera, komfortowe warunki mieszkaniowe dla zawodników, wszystkie obiekty na małej powierzchni - czego więcej trzeba?".

W ponad 25-letniej historii, Ośrodek kilkakrotnie zmieniał nazwę i właścicieli. W latach 1989-1995 funkcjonował jako Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie oddział w Drzonkowie. Jednak w 1995 r. COS zrezygnował z prowadzenia swej działalności na tutejszych obiektach. Wtedy to ówczesny wojewoda zielonogórski powołał Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, działający na zasadach zakładu budżetowego. "Uruchomiono wszystkie obiekty, są chętni do korzystania z nich. Można korzystać z jazd konnych, hali tenisowej, sportowej, basenu. Działa Hotel, restauracja i kawiarnia"- cyt. prasa lokalna.
 
O Ośrodku tak wypowiadają się trenerzy: M. Wójcik - trener kadry maratończyków - "Zawsze wyjeżdżam stąd zadowolony. Warunki są wyśmienite...Ciekawe trasy, no i oczywiście dostęp do wszystkich obiektów treningowych. Drugie to atmosfera, która też jest ważna. I muszę tu pochwalić personel ośrodka...Tutaj zrozumiano pewną zasadę, że to oni są dla nas, a nie my dla nich"; J. G. Pyciak - Peciak - 3-krotny olimpijczyk, trener kadry USA w Pięcioboju Nowoczesnym - "Uwielbiam Drzonków...to według mnie najlepsze miejsce na Ziemi do uprawiania pięcioboju nowoczesnego".

Na terenie Ośrodka znajduje się Zielonogórski Klub Sportowy "Gaz Polski", w którym działają następujące sekcje sportowe:
 • Tenis stołowy,
 • Pięciobój Nowoczesny,
 • Triathlon,
 • Jeździectwo.
Co roku w Drzonkowie odbywają się zawody rangi krajowej i międzynarodowej, m.in.: Mistrzostwa Polski w Pięcioboju Nowoczesnym, Międzynarodowe Mistrzostwa Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym, odbyły się również: Olimpiada Młodzieży w tenisie stołowym, szermierce, pływaniu, Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego Niepełnosprawnych, Halowe Mistrzostwa Polski na wózkach w tenisie ziemnym, Mistrzostwa Polski Juniorów w Akrobatyce Sportowej, Mistrzostwa Świata Juniorów w Akrobatyce Sportowej, Zawody Ogólnopolskie WKKW - Mem. D. Soroki.

Ośrodek umożliwia również organizację targów, odbywają się tu targi budownictwa, motoryzacyjne, spożywcze, turystyczne i inne.

Ośrodek w Drzonkowie może poszczycić się sławnymi wychowankami:
1. Pięciobój nowoczesny:
 • P. Maciaszczyk, P. Olszewski, A. Skrzypaszek, M. Czyżowicz, D. Goździak, D. Mejsner, M. Horbacz, A. Stefanek, B. Kotowska, D. Nowak, A. Sulima - Jagiełowicz, E. Małoszyc;
2. Jeździectwo:
 • M. Modelewski, D. Rakoczy, J. Szechowicz;
3. Tenis stołowy:
 • L. Błaszczyk, T. Krzeszewski, D. Górak
i wielu innych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Logo: Biuletyn Informacji Publicznej
System e-Usług
Baner: Baner partnerów 1Baner: Baner partnerów 2Baner: Baner partnerów 3Baner: baner_zgrana rodzina
 • Baner: LOTTO
 • Baner: LUBUSKIE WARTE ZACHODU
 • Baner: LUBUSKA FEDERACJA SPORTU
 • Baner: ZKS PIĘCIOBÓJ
 • Baner: MINISTERSTWO SPORTU
 • Baner: BLASZCZYK_TENIS
 • Baner: WOPR
 • Baner: START
 • Baner: TKKF
 • Baner: RPO 2020
 • Baner: Marta_Lindow
 • Baner: Marta_ESAB
 • Baner: Marta_Europejska Akademia Sportu
 • Baner: Euroregion Sprewa Nysa Bóbr